نصب و راه اندازی سیستم آموزش الکترونیکی(LMS)


tolid-mohtava-mohtavayeno-lms

با توجه به نیازهای آموزشی ، ضرورت پرداخت به شیوه های نوین آموزش الکترونیکی و ارائه محتوای نوین الکترونیکی ، اجتناب ناپذیر است. از این رو محتوای نو،  فعالیت های خود در زمینه آموزش الکترونیکی را توسعه داده است و سامانه LMSرا برای متقاضیان راه اندازی اموزش الکترونیکی ،  طراحی ، پیاده سازی و برنامه نویسی نموده است.

قبل از پرداختن به بخشهای مختلف LMS باید با مزایای آموزش الکترونیکی آشنا شویم.برخی ویژگی های آموزش و یادگیری الکترونیکی عبارتند از:
توزیع مطمئن و سریعتر مطالب آموزشی
دسترسی عمقی به مطالب درسی موجود
قابلیت استفاده مجدد از محتوای آموزشی
سهولت استفاده برای یادگیرنده و آموزش دهنده از نظر محدودیت زمانی و مکانی
امکان بهینه سازی و به روز کردن سریع مطالب آموزشی
امکان تعامل بین آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان در هر زمان
امکان ذخیره و نگهداری مؤثر کلیه منابع آموزشی
سهولت تسهیم دانش و امکان ارائه پیشتیبانی آموزشی و پاسخگویی بین استاد و دانشجو و همچنین تعامل میان فراگیران در تالار گفتگو
امکان آزمون و ارزیابی شرکت کنندگان در دوره ها به صورت پیش آزمون، آزمون های حین دوره و آزمون پایانی
کاهش مؤثر هزینه های آموزش نسبت به شیوه های دیگر آموزش
ارائه پرونده الکترونیکی یاد گیرنده


LMS چیست و قبل از راه اندازی LMS چه نکته ای را باید در نظر بگیریم:

سیستم مدیریت آموزش (LMS= Learning Managment System) بر خلاف تصور دست اندرکاران و مسئولین راه اندازی دانشگاه الکترونیکی و مدارس الکترونیکی یک سامانه آنلاین برای ثبت نام یا گرفتن آزمون نیست.

در یک سامانه Lms باید محتوای الکترونیکی مناسب با توجه به نیاز مخاطبان در اولویت قرار بگیرد و قبل از راه اندازی سامانه lms باید با تولیدکنندگان محتوای الکترونیکی وارد مذاکره شوید و به فکر تولید محتوای الکترونیکی برای سامانه خود باشید.

یادتان باشد که cms با lms متفاوت است.ثبت نام ، ارائه کارنامه ، خبر و …. به هیچ عنوان یک lms نبوده و 10 درصد از یک سامانه lms را به خود اختصاص میدهد.بدون محتوای الکترونیکی ، شما هرگز یک سامانه اموزش الکترونیکی را راه اندازی نکرده اید.


 برای تامین محتوای الکترونیکی سه راه پیش رو دارید که عبارتند از:

الف : خرید محتوای الکترونیکی اماده و قرار دادن در LMS

ب:تولیدمحتوای الکترونیکی بصورت اختصاصی توسط تولید کنندگان محتوای الکترونیکی

ج:تولید محتوای الکترونیکی توسط تیم تولید کننده محتوای الکترونیکی در سازمان خودتان

که البته هر کدام از روشهای بالا مزایا و معایب خود را در پی خواهد داشت که در صورت تمایل میتوانید از مشاوره کارشناسان تولید محتوای الکترونیکی محتوای نو بهره مند گردید.


پیاده سازی LMS  و راه اندازی سیستم آموزش الکترونیکی :

بعد از تصمیم گیری در مورد نحوه تامین محتوای الکترونیکی ، میتوانید سامانه LMS  را خریداری و نصب نمائید .قبل از قرار دادن محتوای الکترونیکی به هیچ عنوان به مخاطبان خود وعده آموزش الکترونیکی و ثبت نام آنلاین را ندهید.مخاطبان بدنبال یادگیری ، محتوای الکترونیکی مناسب و خدمات آموزش الکترونیکی بصورت حرفه ای هستند .اگر میخواهید دانشجویان و دانش اموزان فقط یکبار به سامانه شما مراجعه کنند و دیگر هیچگاه سایت شما را برای بازدید، ثبت نام و خدمات آموزشی انتخاب نکنند ، همین امروز یک LMS بدون محتوای الکترونیکی راه اندازی کنید و آدرس آنرا منتشر نمائید.


 

بخشهای مختلف LMS  عبارتند از:

1- بخش ثبت نام فراگیران

2-بخش ارسال محتوای الکترونیکی

3-بخش آزمون الکترونیکی

4-بخش مدیریت سامانه آموزش الکترونیکی (LMS)


برای خرید ، مشاوره ، و پیاده سازی LMS  و تولید محتوای الکترونیکی از مشاوره کارشناسان تولید محتوای الکترونیکی محتوای نو بهره مند گردید.